Vendet më vdekjeprurëse në botë janë të lidhura me ajrin
July 25, 2023

Bota është plot me rreziqe në natyrë, nga vullkanet te përmbytjet dhe stuhitë, por nga të gjitha zonat e rrezikshme në Tokë cilat janë më vdekjeprurësе? Në cilat vende të planetit jeta e njeriut është më e rrezikuar?

                                Image by ArtPhoto_studio on Freepik

Uji

Rreth 71 për qind e cunameve ndodhin në Oqeanin Paqësor. Cunami më i rrezikshëm në historinë e kohëve të fundit ndodhi në vitin 2004 pasi një tërmet goditi brigjet e Sumatrës në Indonezi. Ai cunami mori rreth 280,000 jetë njerëzish nga 15 vende të ndryshme. Edhe pse shifrat e numrit të viktimave janë jashtëzakonisht të larta, do t’ju habisë fakti që edhe më shumë njerëz humbën jetën nga përmbytjet e lumenjve, shkruan BBC.

Ajri

Kepi Denison në Antarktidë është vendi ku më së shumti frynë erë në Tokë dhe stuhitë sezonale bëjnë kërdi në zonat e populluara. Stuhitë më të forta ndodhen rreth oqeaneve të ngrohta në veri dhe në jug të ekuatorit. Këtu erërat përforcohen nga ndryshimi i shtypjes dhe kjo çon në efektin rrotullues Koriolis që shkakton uragane, ciklone dhe tajfunë. Kur bëhet fjalë për stuhi të tilla, Haiti konsiderohet si ishulli më i kërcënuar në Karaibe.

Toka

Nëse ka një gjë që lidh destinacionet më vdekjeprurëse në botë, është aktiviteti tektonik. Korja e tokës përbëhet nga pllaka të lëvizshme që lëvizin dhe energjia potenciale e krijuar mes tyre kalon nëpër çarjet e tokës dhe prodhon një valë sizmike që tund sipërfaqen e tokës me tërmete të forta.
Tetë nga dhjetë qytetet më të rrezikuara vullkanike në botë ndodhen në Filipine. Tërmeti më vdekjeprurës që është regjistruar është ai i vitit 1556 në Shaanxi (Kinë), ku numri i viktimave vlerësohet të jetë mbi 800,000.

Zjarri

Lëvizjet tektonike krijojnë aktivitete vullkanike. Më shumë se 200,000 njerëz kanë vdekur si rezultat i shpërthimeve vullkanike në 400 vitet e fundit.

Vullkani Tambora, në ishullin Sumbawa, Indonezi, në vitin 1815 vrau 70,000 njerëz. Shpërthimi shkaktoi anomali klimatike në 1816, prandaj ai vit u quajt viti pa verë. Ishte një nga shpërthimet më të mëdha vullkanike në historinë e fundit. Klima e ndryshuar rezultoi në uri si dhe në shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme që morën jetë njerëzish.

Në vitin 2010, si rezultat i vullkanit Merapi vdiqën rreth 350 njerëz, por dhjetëra mijëra të tjerë u shpëtuan nga evakuimi në kohë.

 

Други содржини кои можеби ќе те интересираат